ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΤΟΥ ΕΡΥΘΡΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ COSCO

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε, πως ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός και το ίδρυμα «Cosco Shipping Charity Foundation” συνεργάζονται στα πλαίσια της εταιρικής κοινωνικής ευθύνης και υλοποιούν το πρόγραμμα «Children Included», από το Σεπτέμβριο του 2019 έως τον Αύγουστο 2020, με σκοπό την υποστήριξη μαθητών (6-18 ετών) της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, που προέρχονται από οικονομικά ασθενέστερες οικογένειες, απειλούμενες με κοινωνικό αποκλεισμό.

Η διμερής αυτή συνεργασία στοχεύει στη βελτίωση των ατομικών και κοινωνικών δεξιοτήτων των παιδιών, στην τόνωση της αυτοπεποίθησης και της αυτοεκτίμησης, στην ανάπτυξη της συνεργατικότητας και του ομαδικού πνεύματος και περιλαμβάνει τρεις (3) άξονες δράσεων:

• Την κάλυψη των εξόδων προετοιμασίας για τη διαδικασία των Πανελληνίων εξετάσεων με τη μορφή της υποτροφίας σε ογδόντα (80) μαθητές της Γ Λυκείου, στην περιοχή του Πειραιά (Πέραμα, Κερατσίνι, Δραπετσώνα & Σαλαμίνα) σε συνεργασία με τα Δημόσια Λύκεια
  • Το σχεδιασμό και την υλοποίηση τριάντα (30) εκπαιδευτικών, επιμορφωτικών και δημιουργικών δράσεων, οι οποίες απευθύνονται σε 2.100 παιδιά Δημοτικών & Γυμνασίων στον Πειραιά (Πέραμα, Κερατσίνι, Δραπετσώνα & Σαλαμίνα) και την Αθήνα (Σεπόλια, Ακαδημία Πλάτωνος, Κολωνός) οι οποίες θα πραγματοποιηθούν σε συνεργασία με τις σχολικές δομές
  • Τη διοργάνωση μίας μεγάλης εκδήλωσης στο τέλος του προγράμματος, με τη συμμετοχή όλων των εμπλεκόμενων (εκπαιδευτικών, μαθητών, γονέων, εκπροσώπους φορέων) των προαναφερθέντων δράσεων από όλες τις περιοχές υλοποίησης, τόσο από την περιοχή του Πειραιά (Πέραμα, Κερατσίνι, Δραπετσώνα & Σαλαμίνα), όσο και από περιοχές της Αθήνας (Σεπόλια, Ακαδημία Πλάτωνος, Κολωνός)
Συνέχεια
Δημοσιεύθηκε στη ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΜΑΘΗΤΕΣ, Χωρίς κατηγορία | Σχολιάστε

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ

Σας ςνημερώνουμε ότι η τακτική ενημέρωση των γονέων από τους καθηγητές θα γίνεται κάθε ΤΕΤΑΡΤΗ σύμφωνα με το παρακάτω πίνακα

enimerosigonewn

Δημοσιεύθηκε στη ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΜΑΘΗΤΕΣ | Σχολιάστε

Διαδικασία απόκτησης πιστοποιητικού αναπηρίας υποψηφίων για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

Σας ενημερώνουμε ότι εκδόθηκε η αριθμ.πρωτ.Φ.251/171726/Α5/4-11-2019 εγκύκλιος, που αφορά στην πιστοποίηση από τα ΚΕ.Π.Α. συγκεκριμένων κατηγοριών υποψηφίων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή πασχόντων από σοβαρές παθήσεις, οι οποίοι επιθυμούν να εισαχθούν στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση το ακαδημαϊκό έτος 2020-2021.

Για να κατεβάσετε την εγκύκλιο σε PDF πατήστε εδώ.

Δημοσιεύθηκε στη ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΜΑΘΗΤΕΣ, ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ | Σχολιάστε

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΟΡΤΗΣ 28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΟΡΙΣΜΟΣ ΣΗΜΑΙΟΦΟΡΟΥ & ΠΑΡΑΣΤΑΤΩΝ

ΑΠΟΝΟΜΗ ΑΡΙΣΤΕΙΩΝ & ΒΡΑΒΕΙΩΝ

ΕΚΤΑΚΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΝ

1.« Σοφία Βέμπο, Παιδιά της Ελλάδος , παιδιά» (video)

2. « Χρονικό 1940: To OXI »

(Διαβάζει ο Σπανόπουλος Γιώργος)

3. «Κορόιδο Μουσολίνι» τραγούδι από τη χορωδία &

γελοιογραφίες από τον Τύπο της εποχής (video)

4. « Η Ελληνίδα στον Αγώνα» : Το γράμμα της Ελένης

Ιωαννίδου ( Διαβάζει η Ρετζέπι Ορτανσία )

5. « Γυναίκες Ηπειρώτισσες» τραγούδι από τις

Βλαχογιάννη Άννα & Μουσίκα Ιωάννα

6.  « Ελεγείο πάνω στον τάφο ενός μικρού αγωνιστή»

(Ν. Βρεττάκος-Απαγγέλει η Κοκονέζη Σοφία)

7. « Έφεδρος» τραγούδι από την Μουσίκα Ιωάννα

ΕΚΤΑΚΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΝ

8. « Χρονικό 1940: Γερμανική κατοχή -Αντίσταση»

(Διαβάζει η Τσίλιου Κέλλυ)

. Μ. Γλέζος-Λ.Σάντας (video)

10.« Μην με ρωτάς» τραγούδι από τη

Βλαχογιάννη Άννα

11. Ηρώ Κωνσταντοπούλου: 17 σφαίρες για έναν

άγγελο ( Διαβάζει η Σοφικίτη Βίβιαν )

12.«Τ ’ακορντεόν»τραγούδι από τις

Βλαχογιάννη Άννα & Μουσίκα Ιωάννα

13.« Μελαχρινέ Ναπολιτάνο»τραγούδι από τη

χορωδία

14. ΕΘΝΙΚΟΣ ΥΜΝΟΣ

Ευχαριστούμε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στην πραγματοποίηση της γιορτής μας.

Παρουσίαση προγράμματος:: Πούλος Μιχάλης

Χορωδία: Ανδρεσάκη Μ.,Βλαχογιάννη Α., Μουσίκα Ι.

Ηχητική κάλυψη: Τετώρος ΑντώνηςΕπιμέλεια γιορτής:: Στρατηγού Α.

Δημοσιεύθηκε στη ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΜΑΘΗΤΕΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΟΡΤΗΣ 28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Ενημερώνουμε τους αγαπητούς γονείς και κηδεμόνες όπως και τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας ότι η Γιορτή της Σημαίας και ο σχολικός εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου θα γίνει την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019 , στις 09.00.

Δημοσιεύθηκε στη Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ